• Call Us : 03082533000 (WhatsApp)
  • Email Us : TestPointpk.com@gmail.com
Sticky Note
In a telescope, the magnification is 5 and the distance between the objective and eyepiece is 24 cm. What are the focal lengths of the objective and eyepiece lenses?
  1. 20 cm and 4 cm
  2. 30 cm and 6 cm
  3. 25 cm and 5 cm
  4. None of these
Explanation

Given:

Magnification M = 5

Distance between lenses L = f₀ + fₑ = 24 cm

Magnification formula M = f₀ / fₑ

Let's solve for f₀ and fₑ:

1. f₀ / fₑ = 5 => f₀ = 5fₑ

2. f₀ + fₑ = 24

Substituting f₀ = 5fₑ into the second equation:

5fₑ + fₑ = 24

6fₑ = 24

fₑ = 4 cm

Now, f₀ = 5fₑ = 5 × 4 = 20 cm

Related MCQs

توانائی کی ایس۔آءِ یونٹ کیا ہے؟
  1. Kelvin
  2. Joule
  3. Temperature
  4. Mole
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

کون سا قانون یہ وضاحت کرتا ہے کہ مصنوعی سیارے زمین کے گرد مدار میں کیوں گردش کرتے رہتے ہیں؟
  1. Newton's First Law
  2. Newton's Second Law
  3. Newton's Law of Gravitation
  4. Kepler's Third Law
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

وائی جہاز کے پروں میں لفٹ پیدا ہونے کی وضاحت کون سا قانون کرتا ہے؟
  1. Boyle's Law
  2. Bernoulli's Principle
  3. Pascal's Law
  4. Archimedes' Principle
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

لائٹ بلب کس نے ایجاد کیا تھا؟
  1. Newton
  2. Archimedes
  3. Thomas Edison
  4. Einstein
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

سورج کے قریب ترین سیارہ/سیارے _____ ہے/ہیں؟
  1. Mercury
  2. Venus
  3. Mars
  4. Both A and B
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

All Rights Reserved © TestPointpk.com