• Call Us : 03082533000 (WhatsApp)
  • Email Us : TestPointpk.com@gmail.com
Sticky Note
Nauman bought 20 kg of wheat at Rs. 8.50 per kg and 35 kg at Rs. 8.75 per kg. He mixed the two. Approximately at what price per kg should he sell the mixture to make a 40% profit on the cost price?
  1. 11
  2. 12
  3. 13
  4. None of these
Explanation

Total Cost:

20 kg x 8.50 = 170

35 kg x 8.75 = 306.25

Total = 170 + 306.25 = 476.25 for 55 kg

Cost per kg = 476.25 / 55 = 8.66 Rs

To make 40% profit, selling price = cost x 1.4

Selling price = 8.66 x 1.4 = 12.12 to 12.13 Rs per kg


Last verified on 14-10-2026

Related MCQs

  1. 11
  2. 12
  3. 13
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 8.67
  2. 153
  3. 102
  4. 119
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 1,000
  2. 2,000
  3. 5,000
  4. 20,000
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 2/5
  2. 3/8
  3. 2/7
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

  1. 20%
  2. 15%
  3. 10%
  4. None of these
اس سوال کو وضاحت کے ساتھ پڑھیں

All Rights Reserved © TestPointpk.com